Proč navštívit jedno z významných královských měst? Pokud se ocitnete poblíž, určitě nevynechejte návštěvu tohoto krásného města. Platí i v případě, že plánujete, kam vyrazit a jaké další město navštívit. Beroun rozhodně stojí za pozornost.
Beroun aneb co píší dějiny
První dochovaná písemná zmínka o městě se nachází v listině Přemysla Otakara II. a je z roku 1265, kdy byla listina vydána pro ostrovský klášter. Zde se prvně nachází jméno v latinské podobě Beroun – Verona. Latinský název byl do němčiny překládán jako Bern a do češtiny pak coby Berona, Berún, Beroun. Byl to právě Přemysl Otakar II., jenž určil k založení sídliště, ze kterého vzniklo město Beroun. Významné město, které tvořilo nejkratší vzdálenost mezi Plzní a Prahou.
Po zhruba třicet let nejsou žádné další zprávy, až roku 1925 je patrné z listiny vydané Václavem II. pro pražské biskupství, že se panovník rozhodl město nově vybudovat a osadit. A právě v této době vzniklo historické jádro, které se v hrubých rysech zachovalo do současnosti. Touto listinou se zároveň město stalo po právní stránce královským se samostatnými institucemi, mezi které patřila městská rada. Vláda Karla IV. znamenala pro město rozkvět i jeho řemesel. Dodnes se každoročně dvakrát do roka konají v Berouně tradiční řemeslné a hrnčířské trhy.
Berounské hradby coby památeční klenot
Berounské hradby byly vybudovány za vlády Václava II. a jsou výjimečnou památkou středověké fortifikace. Rozhodně si jejich návštěvu nenechte ujít. Výška hradeb se pohybovala od devíti metrů až po šest a půl metru na březích Berounky a Litavky. Šířka zdí byla dva metry u paty a jeden metr u koruny. Hradbu posilovalo třicet sedm hranolových otevřených bašt, ze kterých se dodnes zachovalo dvacet. V 16. století došlo k přestavbě bašt a v hradební zdi došlo k modernizaci městského opevnění. Později byly hradby bez výraznějších změn a zásahů. Rekonstrukce hradeb byla poté postupně provedena v 90. letech 20. století.
Muzeum berounské keramiky
Jedná se o místo, které stojí za návštěvu, ať už patříte mezi milovníky výtvarného umění či vás zajímá historie nebo dokonce je pro vás lákavá možnost vyzkoušení vlastní kreativity. V Zámečnické ulici s číslem popisným 14 se nachází Muzeum berounské keramiky. Jde o dům, jenž znázorňuje dochovaný typ obydlí chudších vrstev obyvatel města.
Dům byl postaven okolo roku 1720 na ruinách. Muzeum se veřejnosti prvně otevřelo v roce 2015. Dnes představuje multifunkční prostor nabízející stálé expozice, které jsou věnované jedinečné renesanční berounské keramice a historii hrnčířství.
Konají se tu však také krátkodobé i prodejní výstavy, různé přednášky, komorní koncerty apod. V muzeu se nachází taktéž funkční keramická dílna s hrnčířským kruhem i pecí, kde si zájemci mohou nezávazně zkusit práci s keramickou hlínou během otevřených dílen.