Lomená pyramida v Egyptě: Občanské nepokoje napáchaly v zemí faraonů mnoho škod a na dlouho oslabily do té doby hojný turistický ruch. A právě to se dnes snaží egyptská vláda spolu s předními odborníky změnit. I když známý Zahi Hawas má už dnes hlas spíše poradní, na jeho místo nastoupili jiní experti, kteří se snaží celý Egypt maximálně zatraktivnit a zpřístupnit turistům.
Nové káhirské muzeum má nasmlouvané výstavy v celém světě a především – nově zpřístupňované památky. Pokud bychom měli jmenovat tři nejvýznamnější aktivity, byly by to právě tyto. Nejnovější „turistický trhák“ vás zve do nekropole Dahšúr nedaleko Káhiry. Právě tady stojí totiž známá Lomená pyramidu faraona Snofrua, jejíž stáří přitahuje 4 600 let…
Jinou takovou na světě nenajdete
Podle všeho jde o první pokus o postavení klasické pyramidy s hladkými stěnami. Předtím totiž vznikaly pyramidy pouze stupňovité, jež měly víceméně formu zmenšujících se mastab postavených na sebe. Ale Snofruova pyramida v Dahšúru je jiná. I když nakonec nevypadá tak jako ty v Gíze – přetíná ji výrazný lom a její rohy se boulí – přece jen byla významným milníkem.
Byla vystavěna jako posmrtný příbytek pro zakladatele 4. dynastie Staré říše faraona Snofrua (ten vládl v letech 2543–2510 př. n. l.). Bohužel plány její stavby byly příliš velkolepé – od země měla totiž svírat až ke špičce poměrně strmý úhel 54 stupňů. Ale sypká nestabilní jílovitá půda těmto gargantuovským záměrům nepřála a plány se tak musely změnit doslova uprostřed stavby. Dnes proto za lomenou částí svírají hrany pyramidy úhel pouhých 43 stupňů. Její výška pak činí úžasných 101 metrů.
Zapomeňte na přeplněnou Gízu, Dahšúr vám přinese docela jiné zážitky!
Zatímco pod trojicí špičatých pyramid na náhorní plošině v Gíze není pro samé prodavače suvenýrů, majitelů velbloudů a samozřejmě turistů ledaskdy k hnutí (a celý zážitek tak máte zkažený), stačí vyrazit pár kilometrů za Káhiru a dostanete se do úplně jiného světa.
Lomená pyramida je tak unikátní, že byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO. Patří do širšího rámce nekropole Memphis podobně jako její gízské družky. Je nádherná. Turisté se mohou projít po 79 metrů dlouhé chodbě vnitřkem pyramidy, která je zavede do dvou pohřebních komor. Cestou minou řadu zajímavých pozůstatků složitého stavebního postupu a na vlastní oči uvidí, ve kterém bodě se celá výstavba tak „pokazila.“
Nechybí ani informace i zajímavých archeologických nálezech v okolí. Zatímco pohřební komory gízských pyramid byly až na výjimky víceméně prázdné, v Dahšúru spatřila světlo světa celá řada nálezů. Třeba hliněné rakve s velmi dobře zachovalými mumiemi nebo perfektně vypracované dřevěné pohřební masky.
Prostory Snofruovy pyramidy se poprvé otevřely na začátku letošního léta, prozatím tedy není tato možnost mezi turisty příliš známá a rozšířená. Navíc tu svou roli hraje i poněkud větší vzdálenost od centra Káhiry, nabízející běžným návštěvníkům rozmanité požitky. Netvrdíme, že budete v Dahšúru úplně sami, na druhou stranu tisícihlavé davy turistů tu také ještě nenajdete.
Pokud tedy do Egypta míříte nebo hledáte tip na zajímavou dovolenou, kterou si můžete vychutnat jako jedni z prvních, mohla by se země faraonů znovu dostat do vašeho hledáčku. Navíc nabízí nekropole Memphis i množství dalších zajímavých památek a pokud na to budete mít chuť a síly, můžete jejich objevováním strávit třeba celý den. Jen si s sebou nezapomeňte vzít trochu vody a pro jistotu i pár drobných na nezbytný bakšiš. Leckdy se totiž pomoc místních může opravdu hodit. Jen pozor na „zaručeně pravé“ suvenýry a lákání do neznámých a „nepřístupných“ míst v hrobkách. Jde o dvě nejznámější egyptské turistické pasti vůbec!