Když se řekne Kutná Hora, tak se mnohým vybaví chrám sv. Barbory. Město, které však patří k historicky nejvýznamnějším městům České republiky je doslova pokladnicí naší země. Ať už navštívíte město v rámci jednodenního výletu na kole či se sem vypravíte na prodloužený víkend, nechte se okouzlit krásou historie.
Město, které se nachází ve středočeském kraji a protéká jím řeka Vrchlice, je neodmyslitelně spjato s těžbou stříbra. Na konci 13. století město dokonce poskytovalo až jednu třetinu produkce stříbra v Evropě. A byla to právě Kutná Hora, kde se začala razit i nejsilnější evropská měna – Pražský groš. Rovněž v tomto století zde vypukla tzv. zlatá horečka. Právě toto bohatství mělo podstatný vliv na tom, že se Kutná Hora stala po Praze druhým nejvýznamnějším městem českého království. Produkce stříbra a veškerá sláva byla zastavena během války. Dnes si lze vše připomenout prostřednictvím řady uměleckých památek.
Kutná Hora se pyšní i tím, že se tu narodilo několik významných osobností, jako je například Josef Kajetán Tyl, autor české národní hymny. Z Kutné Hory pochází rovněž význačný představitel lumírovské poezie Jaroslav Vrchlický, mezi známé rodáky patří bezpochyby také Jiří Orten.
Náměstí, jenž je dnes srdcem města
Možná vás překvapí, že Kutná Hora neměla až do sklonku 18. století centrální náměstí. Na místě dnešního Palackého náměstí stála gotická radnice, která však v roce 1770 vyhořela, po několika letech byly její ostatky odstraněny a místo bylo vydlážděno a nazváno Panským náměstím, které v 19. století a na začátku 20. století patřilo k hlavní promenádě ve městě.
Dnes se jedná o Palackého náměstí, kde nejvýznačnější památkou je dům zvaný Sankturinovský, který původně měl podobu výstavního paláce, nicméně později byl přestavěn. Výsledkem je náležité sídlo, ve kterém se nachází světově první muzeum věnované alchymii ve všech pohledech a směrech. Z historické radnice dnes lze spatřit už pouze jen jeden sloup, který je v podloubí domu na západě náměstí a jediný je dole neomítnutý. Můžete se tu kochat pohledem na historické domy, ale také posedět u šálku lahodné kávy a příjemně si odpočinout.
Chrám sv. Barbory coby typický symbol
Stavba městského chrámu, jenž je zasvěcený sv. Barboře, patronce havířů, je neodmyslitelným symbolem a kultovní památkou města.
Chrám vyniká nejen pestrou škálou architektonických stylů, ale rovněž i vnitřní výzdobou. Uvnitř interiéru jsou dochovány i pozdně gotické chrámové lavice z let 1480 až 1490. Největší dominantou výzdoby jsou unikátní pozdně gotické nástěnné malby. Malby s havířskou tématikou jsou význačné nejen coby umělecká díla, ale také jako dokumenty. Praví se, že autoři těchto maleb čerpali na základě vlastních zkušeností, tj. z přesné znalosti těžby stříbra, obchodu s ním a ražby mincí.
Chrám je klenotem pozdní gotiky a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Počátky stavby pramení ve 14. století. Avšak současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy stavba prošla razantní a rozsáhlou regotizací. Každou neděli se zde konají bohoslužby a také jsou pořádány při různých slavnostních příležitostech.
Pestrá nabídka kulturního vyžití
Nejen milovníci a příznivci historie a památek si zde přijdou vskutku na své. Ale vybírat lze i z mnoha koncertů, hudebních festivalů apod. Koncem srpna se tu pořádá i rockový festival. Na konci září můžete navštívit hudební festival. Koncerty jsou pořádány v městských historických stavbách. Každým rokem v září se tu konají Svatováclavské slavnosti, kde můžete obdivovat um řemeslníků a poslechnout si různé hudební žánry a občerstvit se dobrým pivem, vínem apod.
Po celý rok jsou dostupné pěší i cykloturistické trasy, které vás zavedou i do okolí či můžete navštívit některou z blízkých rozhleden.