Navštivte jedno z významných poutních míst. Kostel Nanebevzetí Panny Marie zaujme v mnoha směrech a současně je důkazem, že propojení historie s modernou může být působivé, přínosné a do jisté míry výhodné.
Neratov, původně Bärnwald, je proslulé poutní místo již od poloviny 17. století. Na pouť sem přicházela řada poutníků, uvádí se, že jich bylo více jak čtyři tisíce. Nicméně první dochovaná písemná zmínka o osadě Neratov pochází již z roku 1550 a prvními osadníky byli němečtí skláři, kteří na místě dnešního hřbitova postavili malý dřevěný kostelík, jehož vznik se datuje v roku 1590.
A právě díky vzniku poutního místa v 17. století se muselo přistoupit k výstavbě nového, prostornějšího a kamenného kostela, který se postavil na původním místě dřevěného kostelíka. Stavba proběhla v letech 1667 až 1668. Popularita poutního místa měla intenzivní stoupající popularitu, což vedlo v dalších letech 1723 až 1733 k další přestavbě. A tak byl vystavěn barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, pravděpodobně dle plánů italského architekta Giovanni Battisty Alliprandiho.
Pohnutý osud kostela
Kostel v roce 1945, pár dnů po skončení druhé světové války, byl zasažen střelou Rudé Armády. Kostel přišel o střechu, shořelo schodiště, zvon i hodinový stroj. Interiér byl však naštěstí uchráněn silnými cihlovými klenbami. Následně se začalo s opravou, která však byla v roce 1956 komunisty zakázána.
V roce 1957 se klenby kostela propadly. Za minulého, tj. komunistického režimu, bylo dokonce rozhodnuto o jeho demolici. A díky tomu, že na ni nezbyly finanční prostředky, tak kostel nebyl zbourán. Dokonce se tu pořádaly bohoslužby pod širým nebem až do roku 2006.
Roku 1991 byla do kostela instalována novodobá replika původní sošky Panny Marie, která se během druhé světové války ztratila.
Kulturní památka od roku 1992
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je od roku 1992 chráněn coby kulturní památka České republiky a od roku 2011 náleží mezi poutní místa královéhradecké diecéze. Obnovou kostela byla pověřena Římskokatolická farnost Neratov s místním Sdružením Neratov. V roce 1991 se zde konala opět pouť.
Roku 2003 došlo k obnově průčelí, hodin i věže a následující rok proběhla sanace vnitřního zdiva a oprava fary.
Nová a velmi interesantní střecha
To, co odlišuje kostel od jiných a činí z něj raritu a pozoruhodný skvost, to je nová střecha ze dřeva a skla. Díky skleněné střeše je kostel více prosvětlený a je v něm i tepleji. Střechu kostel dostal v letech 2006 až 2007. V roce 2008 pak došlo k obnovení střešní římsy. Poté následovala oprava dlažby, kúru a vstupní schodiště.
Kostel je dlouhý 48 metrů a široký 19 metrů. Výška kostela činí 18 až 20 metrů. Průčelí kostela i hlavní vchod se otevírá na jih, kněžiště je orientováno na sever.
Úžasné místo, které je stále otevřené
Kdo místo navštíví, tak pochopí, proč se praví, že se jedná o nádherné místo, které nemá obdoby. Zajímavostí také je, že je kostel neustále otevřený, nikdy se nezavírá, neboť jak říká sám farář, na co kostely, které jsou zavřené.