Komu patřil ostrov Kefalonie a po kom získal jméno? Co vše prozradí legendy o této destinaci? Jaké záhady skýtá ve svém menu nejen pro návštěvníky, ale i zdejší obyvatele? Objevte Kefalonii ve své kráse a ryzí podobě.
Kefalonie se nachází u západního pobřeží Řecka. Kefalonie či také Keffalénie nebo taktéž Caphalonia patří mezi šestý největší řecký ostrov. Kefali znamená v překladu hlava, což může přidávat na významu, že se jedná o hlavní Jónský ostrov o rozloze 688 km². Oblast, která byla mimo zájem turistů a cestovních kanceláří, což se postupně začalo měnit po roce 2000.
Příčinou bylo to, že se zde natáčel válečný, romantický film „Mandolína kapitána Corelliho“. Přestože film více proslavil Kefalonii, tak přesto je dodnes stále ostrovem, který vyhledávají ti, kdo si chtějí užít dovolenou daleko od davu turistů a přeplněných pláží.
Jak přišla Kefalonie ke svému názvu?
Zde napoví i legendy. Ostrov dostal název po synovi boha Herma Kefalovi, což byl antický hrdina, který získal ostrov darem. Jedná se v tomto případě o legendu či pověst o antickém hrdinovi, který měl za manželku půvabnou Prokridu. Jenže se do něj zamilovala bohyně Éos a doslova násilím ho odvlekla do svého paláce. Přestože se snažila Kefala svést, on odolal a bohyni tak nezbylo nic jiného, než přiznat vlastní porážku a hrdinu propustit.
Osud si s bájným hrdinou pohrál i později, kdy při jedné ze svých loveckých výprav nešťastnou náhodou zabil svou manželku. Aby se od tohoto hříchu očistil, vstoupil do služeb thébského krále Amfitrióna a právě za zásluhu ve vyhrané bitvě od něj získal tento ostrov, který tak nese jeho jméno.
Proslulý řecký básník Homér přisoudil ostrovu úlohu centra Odysseova království. A právě podle jedné z mnoha legend je název Kefalonie odvozen od aténského vůdce Kephala. Za nejvíce pravděpodobnou verzi je považována ta, která uvádí, že právě základem je slovo „kefali“, tj. hlava z důvodu přirozené vůdčí role ostrova v celém Jónském souostroví.
Komu patřil a patří ostrov?
Ve středověku byl ostrov součástí Byzantské říše. Od roku 1185 náležel k Neapolskému království a v roce 1479 se ho zmocnila Osmanská říše. Další přetahovaná o ostrov začala jejím dobytím Francouzi v roce 1797. Do tureckého područí se dostal ostrov na konci 17. století. Do roku 1864, kdy se Jónské ostrovy staly součástí Řecka, se na území vystřídali ještě Rusové, Britové a opět Turci.
Obyvatelé Kefalonie začali pěstovat červené víno na počest boha Hermése. Jeho syn Kefalos podle legendy donesl na ostrov v Jónském moři první hrozny vinné révy „robola“.
Místo nabízející řadu záhad
Zde se to záhadami doslova hemží, kromě rudého písku na pláži Xi, jsou zde další nevysvětlitelné úkazy. Jedná se o skálu Kounopetra pohybující se rytmicky s mořem. A pak je tu možné spatřit útvary Katavothres, které se nachází 3 km od hlavního města Argostoli. V hlubokých děrách místních skal totiž mizí mořská voda, která se ovšem po několika dnech objevuje na opačné straně ostrova ve skalním jezeře Melissani.
Zdroj informací:
cs.wikipedia.org/wiki/Kefalonia
viamare.cz/kefalonie/uvod/