Karlštejn v adventním čase: Pochází z poloviny 14. století, přesto je stále v perfektní kondici. Není divu, vždyť tento symbol české státnosti byl již nesčetněkrát rekonstruován a opravován. Ale každý rok sem množství návštěvníků lákají nejenom jeho exteriéry, ale také interiéry.
Snad každý, kdo někdy viděl Noc na Karlštejně touží pohlédnout do Kaple svatého Kříže nebo Pokladnice a Klenotnice v Mariánské věži. Leží tu uloženy vskutku královské poklady ale i vzácné náboženské relikvie. Právě ty měly způsobit, že na Karlštejn byl zcela zapovězen přístup ženám, o což se měl postarat jeho stavitel Karel IV. Naštěstí to není a nikdy nebyla pravda.
Karlštejnské NEJ – znáte ho?
Není to ani NEJcudnější hrad v Čechách ani Nejkrásnější, do toho mu bohužel ledacos chybí, ovšem může se pochlubit NEJvětší portrétní galerií českých panovníků v ČR. Ano, máme na mysli soubor deskových obrazů Mistra Theodorika, které jsou vystaveny v Kapli sv. Kříže (největší na světě). Najdete jich tu celkem 129. Skvěle doplňují jedinečné nástěnné malby, výzdobu z polodrahokamů a pozlacenou klenbu s čočkami z benátského skla. Bohužel v rámci návštěvnického okruhu je návštěva kaple poměrně rychlá a nikdy nebudete mít na obdivování zdejší nádhery tolik času, kolik byste chtěli. Jde o jednu z těch nepříjemnosti, s nimiž se bohužel turisticky exponovaná místa musí potýkat.
Z ruiny až na jednu z nejznámějších památek České republiky
V době husitských válek sem byly uloženy české korunovační klenoty a více než 200 let tu také zůstaly. Ovšem jakmile byly odvezeny, začal hrad chátrat. Korunu všemu dala švédská vojska, která ho v 17. století dobyla. Následně bylo seznáno, že Karlštejn již nepostačuje požadavkům na moderní vedení války a byl předán do užívání českých královen. Ani tehdy se však žádné rozsáhlé opravy nekonaly.
To se změnilo až za další dvě století, kdy Karlštejn navštívil císař František I. A vyčlenil prostředky na jeho opravdu. Trvalo však 70 let, než byly práce zahájeny. Pod taktovku si je vzal Josef Mocker. Zpřístupněn veřejnosti byl v roce 1918.
Karlštejnská lákadla pro malé i velké
Kromě již zmíněné Kaple sv. Kříže je největší zájem o repliku svatováclavské koruny z českých korunovačních klenotů. Jde o dobrou příležitost k její prohlídce. Replika je na první pohled nerozeznatelná od originálu a rozhodně máte na její obdivování více času než při výstavě korunovačních klenotů v Praze.
K dispozici jsou hned čtyři prohlídkové okruhy, ovšem v sezóně jsou často všechny s průvodcem obsazené. A pro adventní čas to platí též. Takže chcete-li mít jistotu, plánujte svůj výlet s předstihem. K mání je však pouze základní asi šedesátiminutový okruh. V sezóně tu pak najdete i exkluzivní okruh, do něhož patří i Kaple sv. Kříže a také prohlídku velké věže (ze všech tří okruhů je nejméně obsazená) a nakonec výstavu Karlštejnského pokladu. Ta probíhá bez průvodce a rezervace nejsou potřeba.
Měli byste vědět: Exkluzivní okruh trvá 100 minut, jeho četnost je tedy nižší a volné termíny rychle docházejí.
V zimě však nejsou dostupné všechny prohlídkové trasy. Standardem je pouze první alias standardní prohlídkový okruh. Soukromé a reprezentační prostory Karla IV. Jsou pak dostupné zase až v sezóně Po 26. prosinci je hrad opět otevřen denně mimo pondělí.
Adventní čas na Karlštejně přinese ještě něco navíc
Pokud sem zamíříte na Vánoce, určitě oceníte zejména velké adventní tržiště, které vyroste pod hradem. Své výrobky tu budou nabízet šperkaři i řezbáři, pochutnáte si na klasických vánočních lahůdkách a v nabídce budou samozřejmě i adventní věnce.
Dvakrát se hradem také rozezní Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby a to v Rytířském sále Císařského paláce. A minout určitě nesmíte ani Muzeum betlémů, kde na vás bude čekat i slavný Karlštejnský královský betlém.