Jídlo na adventních trzích: Polsko, Německo, Slovensko, Rakousko – tady všude si můžete užít jedinečnou vánoční atmosféru doslova se vším všudy, pokud zamíříte na některé z oblíbených adventních trhů. Nemusí to být Vídeň ani Drážďany, líbit se vám docela určitě bude i na těch menších, lokálních, kde nebývá tak přeplněno a chybí i tradiční předražené pasti na turisty.
Pomineme teď nakupování vánoční dárků a obhlídku nádherné výzdoby a zaměříme se na další velmi důležitý bod – jídlo. Není lehké vyznat se v tom, co je pro kterou zemi typické. A protože pokrmů lze vzhledem ke kapacitě žaludku ochutnat vždycky jen omezené množství, poradíme vám, které z nich jsou opravdu ty pravé vánoční, jež byste rozhodně neměli minout.
Polsko a jeho grzeniec jako výzva pro odvážné
Netušíte, co se pod tímto názvem skrývá? Pokud se rozhodnete dát si „gženijec“ jen tak naslepo, pak budete asi nepříjemně překvapeni. Zatímco u nás se svařák dělá běžně z vína, v Polsku ho připravují z piva. Drží se teze, že když pivo umí v létě pěkně zchladit, v zimě by zase mělo hřát.
Musí být horké, ale nesmí se vařit. A k dokonalosti mu chybí ještě pár lžiček cukru, hřebíček, skořice, badyán a plátek citronu na ozdobu. A co s tím vším? Stačí chvilka v mikrovlnce. Žádné epesní servírování.
A jak to všechno chutná? Kupodivu docela dobře. Můžete si tak „nahodit“ trávení po zkonzumování mastné klobásy nebo placky a je docela dobře možné, že vám grzeniec nakonec i zachutná.
Vánoční polévky a rybí speciality
U nás se v poslední době na vánočních trzích hojně objevují různě upravení hlemýždi. Není to rozmar, ale skutečný náhled do regionální staročeské kuchyně. A v Polsku má to samé místo mandlová polévka s rozinkami a rýží. Připravuje se nasladko a pro našince jde o chuťový zážitek vpravdě nezvyklý. O něco lépe je na tom hřibová polévka nebo řepný baršč. Ten se připravuje z řepného kvasu a vývaru, ale chybí v něm maso i smetana (oproti klasickému boršči).
A co kapr? I toho v Polsku najdete, ale zdaleka ne tak striktně jako u nás. Kapr s citronovou omáčkou nebo s kysaným zelím tu má stejně důležité místo jako např. sledi ve smetanové omáčce nebo lín ve vinné. Narazíte-li na skutečné rybí speciality, pak určitě ochutnejte.
Na skok na Slovensko a pro jeho kapustnicu
Na Slovensku se přece jenom zorientujeme o něco snáze. Koneckonců i kapr s bramborovým salátem se tu podává stejně běžně jako u nás. Ovšem další části štědrovečerního menu se už poněkud liší.
Tak především jako polévku si tu dopřávají kapustnicu. A ne, opravdu není jako naše zelňačka. Naopak. Je mnohem hustější a mnohem větším množstvím ingrediencí. Patří do ní mimo jiné uzená žebra, klobása, brambory, houby, ale také sušená jablka a švestky. Pokud budete mít štěstí na trhu na ni narazíte, určitě neváhejte dlouho. Rychle totiž mizí.
Náš tip : A co si dopřát jako přílohu? Nejlépe opékance neboli bobalky, což jsou malé bochánky z kynutého těsta opravdu hojně posypané mákem. Jindy než na Vánoce se zpravidla nepečou, takže si je užijte.
Co ochutnat v Rakousku? Menu je překvapivě pestré
Jestliže se budete pohybovat výhradně po adventních trzích, dopřejte si určitě chutné rybí knedlíčky. Bývají přelité jemnou bylinkovou omáčkou a někdy si k nim jako přílohu pro obzvláště hladové strávníky“ můžete dopřát i opékané klobásky. Vánoční menu hotelů pak bude přetékat pečenými candáty s bramborovým salátem. Ale nečekejte pokrm plný majonézy jako u nás. Rakouský bramborový salát je mnohem lehčí a jednodušší.
Další variací je pak pečený candát s kysaným zelím, které se předtím dlouho dusilo na bílém víně. Poptat se můžete i na tradičního štědrovečerního kapra. Toho dostanete naservírovaného s citronovou omáčkou a rovněž s bramborovým salátem.
Ovšem skutečně výjimečná specialita (alespoň co do tradice) na vás čeká v Salcburku. Ještě donedávna totiž tohle město nebylo součástí ani Rakouska ani Německa nýbrž sídlem arcibiskupa, takže nepatřilo vlastně k žádné zemi. A právě z této doby se zachovala i tradiční Mozartova párková polévka.
Jde o pozůstatek přísně dodržovaného štědrovečerního půstu, který končil až po půlnoční mši, takže leckdy i ve dvě ráno. Pro všechny hladové strávníky pak byla hospodyňkami už den předem připravena právě Mozartova párková polévka s nudlemi a v mnohým domácnostech tuto tradici dodržují dodnes. A půst si samozřejmě vynahrazují opulentní obědy na Boží hod vánoční.
Dvě tváře Německo a specifické podkrušnohoří
A nakonec jsme si nechali Německo. Jde o zemi s velmi rozmanitou tradicí, protože se tu mísí hned dva gastronomické vlivy – saský a bavorský. V Bavorsku jsou rozhodně tradiční zejména opékané klobásky, podávané se zelím. Mívají různé příchutě, na Vánoce však pátrejte po těch bílých. Bývají speciální a po zbytek roku nejsou k dostání.
V Sasku se zase podává pečená ryba (candát nebo štika) s bramborovým salátem, do kterého však na rozdíl od toho našeho opravdu nepatří majonéza. Vařené brambory se krájí na plátky přelévají zálivkou z octa, cukru, oleje, citronu, soli a pepře.
V Sasku si zase nenechte ujít plněnou kachnu nebo husu s kaštanovou nádivkou. I když se podle tradice podává až na Boží hod vánoční, k dostání je mnohde i dříve. A čím to zajíst? Samozřejmě sladký dezertem.
Ten bude mít nejpravděpodobněji podobu sladké rýžové kaše, zahuštěné pudinkem a dochucené mandlovými lupínky. Má červenou barvu, protože do ní patří veškeré červené ovoce – jahody, rybíz, višně, třešně ale třeba i brusinky. Narazit lze i na rebarboru zapečenou s jablky a skořicí nebo domácí vanilkovou zmrzlinu.
Překvapení na závěr – jak se vaří v německém podkrušnohoří
Stačí předej vrcholky hor a ocitnete se v docela jiném světě. Tady je totiž stále ještě k dostání Neunerlei alias „devatero“ Krušných hor. Jde o tradici německých horníků v Krušných horách, která byla svého času živá i na našem území. Dnes se s ní však setkáte právě už jenom v Německu.
A o co vlastně jde? Neunerlei alias „devatero“ Krušných hor je směsí devíti různých pokrmů, tvořící tradiční štědrovečerní menu. Jeho sláva se však tak rozrůstá, že ho některé lepší restaurace servírují doslova po celý rok. Postupně si můžete dopřát ledacos – od jáhlové kaše a hub na kyselo až po tradiční opékané klobásky se zelím .nesmí chybět červená řepa jako symbol zdraví, knedlíky pro více peněz nebo čočka pro štěstí. A to se přece v novém roce hodí, nebo ne?