Hrad Kašperk je nejvýše položené středověké hradní sídlo a zároveň se jedná o jeden z nejzachovanějších gotických hradů v Čechách. Hrad, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Vydejte se na hrad a staňte se princeznou nebo rytířem.
Šumava o sobě je krásná a nabízí mnoho míst k návštěvě (možnost ubytování Šumava). A právě v malebném koutu Šumavy, pouhé 3 km od města Kašperské Hory se nachází jeden z nejvýše položených hradů u nás (886 m n.m.). Abyste si mohli užít svěží zdejší vzduch, můžete dojít k hradu po jedné z turistických cest, které právě vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.
Hrad Kašperk – pevnost obklopená hlubokými lesy
Hrad Kašperk stojí na hoře Ždánov a kromě okolní krásy v podobě hlubokých lesů se nedaleko nachází i ruiny středověkého hrádku, jenž kdysi vypadal jako pevná opevněná pětiboká věž.
Hrad byl v roce 1356 až 1361 vybudován na příkaz českého krále a římského císaře Karla IV. jako pevnost na ochranu kupecké stezky, která vedla ze sousedního Bavorska. Hrad chránil zároveň i doly, ve kterých se nedaleko města Kašperské Hory těžilo zlato a stříbro. Výstavba hradu trvala pouhých pět let a probíhala pod dohledem Víta zvaného Hedvábný, za realizaci stavby byl odpovědný Michal Parléř.
I když byl Kašperk královským hradem, tak samotný král Karel IV. zde nepobýval a hrad i s panstvím byl pronajímán tzv. zástavním držitelům za jistý peněžní obnos. Prvním držitelem hradu byl pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Mezi další významné držitele patřil například rod Zmrzlíků ze Svojšína, Šternberkové či jeden z posledních držitelů, kterým byl slezský rytíř Jiří z Lokšan.
Prohlídka hradu – pro velké, malé i čtyřnohé
Prohlídka s názvem „Život na hradě“ začíná v horní části nádvoří před bývalým padacím mostem. Trasa prohlídkového okruhu zahrnuje návštěvu purkrabství. Součástí je výklad o hospodářském životě na hradě i co se týče přípravy tehdejšího jídla apod. Dále je zde k dispozici prohlídka zříceniny hradního paláce s erby držitelů hradu, vyhlídka z pátého patra východní věže, způsoby poznávání neboli seznamování se s historií, výklad ohledně hygieny ve středověku apod. Prohlídka končí speciální videoprojekcí s představou o životě na středověkém hradě.
Druhý okruh s názvem „Stavba hradu“ čítá prohlídku zříceniny hradního paláce, západní věže, kde se přímo před očima návštěvníků a zároveň i kolem nich postaví, vybaví nábytkem a ve finále zanikne středověká komnata. Dále je k vidění hradní parkán s netradiční prezentací obrazů z dějin historie.
Prohlídkové okruhy je možné absolvovat i se psem, pokud je tak velký, že se vám vejde do tašky.
Princezna nebo rytíř…
Interaktivní prohlídka určená pro děti od cca 6 do 11 let, zásadní je, aby v případě mladšího dítěte byla udržena jeho pozornost a bylo schopné spolupracovat. Prohlídka hradu je absolvována formou soutěží a plnění úkolů tématicky souvisejících se životem v době princezen a rytířů. Děti na prohlídce se stanou stejně starými jako ty v době, kterých se výchova a příprava na budoucí poslání týkala, tj. děti významných středověkých osobností. A tak si děti zkusí, byť to bude jen na chvíli, jaké to je být mladým rytířem či princeznou.
Na tuto prohlídku je nutná rezervace předem.
Hrad s ukrytým pokladem
Údajně se několikrát zjevil v hradní věži ukrytý zlatý poklad, jenž však doposud nikdo nedostal. Jelikož ho prý hlídá černý pes s ohnivýma očima. Za nejstrašidelnější místo na hradě je považováno druhé patro západní hradní věže, kde se údajně občas ozývají tajemné zvuky evokující lidské kroky. Snad tu byl dokonce v minulosti spatřen přízrak, který připomínal démona. Takže kdo se rád bojí, zde si přijde na své.