Hrad Buchlov: Takřka každý hrad se pyšní svou bílou paní, se kterou se pojí i různé příběhy z dávné historie. Ovšem na jednom z nejstarších hradů u nás se můžete potkat s černou paní. Jaká pověst se k této bytosti váže? A jak je možné, že zdejší lípa roste kořeny vzhůru? Nachází se na hradě poklad a je zde opravdu ukryta pravá egyptská mumie?
Hrad skrývající řadu záhad a paranormálních jevů
Mohutné zdi jednoho z nejstarších hradů u nás skrývají řadu tajemství a rovněž byly svědkem nejednoho záhadného jevu. Nejstarší hrad, ke kterému se váže snad nejvíce legend a různých příběhů. Provázejí jej tak legendy o přízracích černé paní a černého rytíře, rovněž stopy po tom, že buchlovští páni studovali okultní vědu a magii, ale rovněž se proslýchá, že je zde ukryta pravá egyptská mumie.
Hrad Buchlov se tyčí majestátně nad údolím řeky Moravy na Slovácku. Nachází se severozápadně od Uherského Hradiště nedaleko malebné vsi Buchlovice. Je už zdaleka viditelný v širokém okolí Dolnomoravského úvalu. Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem coby strategicky ochranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí a tzv. loveckým právem.
Dosti překvapivě působí v hradním prostředí egyptologická sbírka s originálním sarkofágem a mumií vyššího státního úředníka Nefersobeka. Mumii starou 2000 let z Alexandrie roku 1828 přivezl Josef Wratislav z Mitrovic coby svatební dar sestře. Před lety psychotronici prohlásili, že mumie vyzařuje negativní energii. Praví se, že její duše asi na chladném hradě nenachází klid.
Majitelé reální i bájní
Na hradě Buchlov se za celou jeho historii vystřídala hned řada pánů. O většině z nich jsou dochované písemné zmínky, o některých ovšem vyprávějí pouze pověsti. Mezi hradními pány na Buchlově můžete najít i takové, které přitahovaly okultní vědy, magie a nadpřirozeno. Někteří se z nich prý se zdmi hradu nechtějí rozloučit ani po své smrti. Prvními soukromými majiteli hradu byli Žerotínové. Mezi nejvýznamnější rody patřili pak Vladykové ze Zástřizl, Petřvaldští z Petřvaldu a poslední majitelé Berchtoldové z Uherčic.
A možná zde vše souvisí s tím, že jeden ze správců zdejšího panství Jindřich Prakšický ze Zástřizl se stal obětí doposud nevyjasněné vraždy. Vrah, kterému se podařilo utéct spravedlnosti, ovšem prý nedokázal uniknout věčnému prokletí. Kdo tedy podle pověsti na Buchlově dosud pyká za svůj strašlivý hřích?
Tajemný vrah
V roce 1582 byl buchlovský pán Jindřich Prakšický na místě nazývaném Smraďavka nalezen probodnutý vlastním kordem. Kdo spáchal tento zločin? Soudci bez váhaní obvinili z vraždy šlechticova zbrojnoše. Jenže v reálu stopa vede k mnohem výše postavené osobě. Na Jindřichově smrti mohl mít zájem například opat velehradského kláštera Jakub Bílský z Bělé, který se zavražděným vedl nemalé majetkové spory.
Jak je známo, i zdi mají uši a právě odtud se klevety týkají vdovy po zavražděném šlechtici Kateřiny Rájecké z Mírova, která údajně již za manželova života projevovala citelnou náklonnost Vilému Zoubkovi ze Zdětína. Snad byli milenci. Nemohla tak tedy Kateřina se svým ctitelem zosnovat vraždu svého chotě?
Záhada černé paní
Tehdejší drby o mileneckém poměru Jindřichovy manželky a Viléma Zoubka ze Zdětína se možná zakládají na pravdě. Zoubek se totiž stal dalším manželem ovdovělé šlechtičny. K jejich sňatku ovšem došlo až šest let po smrti Jindřicha Prakšického. Bylo to z důvodu strachu milenců, že by příliš rychlým sňatkem na sebe upozornili? Pověsti jsou nicméně o Kateřinině vině přesvědčeny. A jako černá paní se prý doposud na Buchlově zjevuje.
Ukrytý poklad na středověkém hradu
Kousek od hradu Buchlov se nachází kopec, jenž nese název Farkačka a zde je skrýš zakopaného bohatství. V noci je označován malými zelenými plamínky vyskakujícími ze země. Zjevují se zde především na Velký pátek, kdy je prý možné poklad vyzvednout. Podle pověsti mluví o zlatě v tajné chodbě vedoucí až na Velehrad.
Lípa s rostoucími kořeny vzhůru
Na terase hradu roste cca 400 let starý strom, jenž dostal pojmenování Lípa neviny. Váže se k ní pověst, kdy právě před popravou osobního zbrojnoše hradního pána Jindřicha Prakšického ze Zástřizl, Vlček požádal o splnění posledního přání. Vyhrabal ze země malou lípu, zasadil jí kořeny vzhůru. Pokud se do jara zazelená, bude to důkaz o jeho nevině. Soudce zmátla Vlčkova jistota natolik, že se opravdu rozhodli s jeho popravou počkat.
Ke všeobecnému údivu se lípa na jaře skutečně zazelenala. Vlček byl osvobozen a hradní pán ho bohatě odškodnil. Přestože příběh působí nevěrohodně, sami návštěvníci se mohou přesvědčit, že tvar větví staré lípy skutečně více než korunu připomíná kořeny.
Hrad Buchlov ma dalsi zajimavosti, treba proc B. Berchtold neni v hrobce, ale bokem pochovan, pak se moc nepise, ze Mozartova rodina a rod Berchtoldu se hodne krizi..