Hauswaldská kaple: Nejlepší únik je do přírody. Ničím neomezená a nerušená terapie pro vaše tělo i duši. Jedním z míst, které stojí za návštěvu je kaple nacházející se na Šumavě. Kde konkrétně a jak je to se zdejším léčivým pramenem? S čím vším pomůže?
Hauswaldská kaple
Hauswaldská kaple nebo lépe řečeno hauswaldské kaple, neboť se jedná o pozůstatky 3 původních kaplí, které byly v minulosti známým poutním místem. Místo, které se nachází nedaleko Srní na Šumavě, konkrétně na úbočí Kostelního vrchu. Místo, které je přístupné široké veřejnosti i lidem na vozíčku, kteří sem jezdí právě za léčivou silou zdejšího pramenu.
K místu nacházejícímu cca 3 km od Srní poblíž Vchynicko-Tetovského kanálu se dá snáze dostat po značených turistických cestách. Výchozím bodem je informační centrum v Srní. Odtud stačí jít po modré značce zhruba 2,5 km a poté cca 600 m po zelené. Takto dojdete k Hauswaldské kapli se silnou pozitivní energií. Místo, kde se v minulosti událo mnoho zázraků.
Můžete se sem dostat jak pěšky, stejně tak i na kole. Nejbližší parkoviště pro automobily je u Mechova, kde je možné si i prohlédnout miniaturu Hauswaldské kaple.
Pohled do historie zdejší kaple
Hauswaldská kaple stávala na místě, kde vyvěral léčivý pramen, jenž se stal cílem mnoha poutníků. Ve skutečnosti se tehdy jednalo o 2 kaple. Menší kaple byla založena v roce 1820 a větší až o 40 let později. Ta pak byla v roce 1902 nahrazena jinou. Díky zdejšímu zázračnému uzdravování poutníků nejen z naší malebné země, ale z celé Evropy, se místu přezdívalo „Malé šumavské Lurdy“.
Kaple ovšem nepřežily budování vojenského prostoru československou armádou v roce 1957. Naštěstí se podařilo toto vše napravit a obnovit základy obou kaplí, včetně pramenu. Stalo se tak v srpnu 2006. Dnes tak na vyznačené cestě, kudy prochází naučná stezka Okolo Kostelního vrchu, jsou zvýrazněny půdorysy původních staveb – oněch 3 kaplí.
Zázračný pramen
Pramen, jenž v blízkosti bývalé kaple vyvěrá, je obložen žulou. Voda je od něj dřevěným žlabem vedena ke zbytkům kaple. Žlab je položen na 59 bludných kamenech, které znázorňují korálky v růženci. Voda je na konci žlabu zachycována do skleněných dlaní, které jsou výtvorem umělecké sklářky Vladěny Tesařové.
Místo opředené legendami
Jedna z mnoha legend praví, že dvě selky přišly do těchto míst sekat trávu, když tu se objevil medvěd. Selky se začaly modlit k Panence Marii, aby je zachránila. Medvěd jako by z ničeho nic zchroml a posléze s bolestným nářkem se odpotácel zpět do lesa. Selky na dík vzdání zakoupily obrázek Panny Marie a pověsily jej právě zde na místě jejich záchrany.
Rovněž zde docházelo k zázračnému uzdravování nemocných. Na místo přicházeli lidé, které špatně viděli či oslepli. Po očistě očí v pramenu vody začali opět vidět. Přicházeli i sedláci, dřevorubci, kteří byli po úrazech chromí. Po modlitbě z tohoto místa odcházeli už bez cizí pomoci sami, odkládali berle. Někdy prý bylo slyšet tajemné vyzvánění zvonů a zpěv neviditelného sboru.