Dovolená bez cestovní kanceláře: Možná vás také napadlo, že bez cestovní kanceláře vám dovolená vyjde levněji, navíc pojedete jen do míst, která opravdu chcete navštívit, a ještě v termínu, který se vám nejlépe hodí. To všechno je pravda, ale samostatné zařizování dovolené s sebou přináší i rizika – musíte si zajistit ubytování, dopravu, pojištění, popř. i víza nebo očkování. Kdy se to vyplatí?
-
Když umíte jazyky
Musíte umět alespoň anglicky na komunikativní úrovni, abyste se prokousali všemi těmi formuláři při zajišťování dopravy a ubytování. To ale nestačí – i v zemi samotné se musíte domluvit: při běžných situacích, ale třeba, i pokud se vám stane nějaká lapálie: ukradnou vám zavazadla na letišti nebo se vám stane úraz. Dobré je naučit se pár základních frází přímo v jazyce dané země.
-
Když jedete bez dětí
Pokud jedete do zahraničí jen sami nebo s partnerem, můžete si troufnout všechno zařizovat sami. Stačí vám k tomu prakticky notebook nebo chytrý telefon a internet. Ovšem pozor, jakmile jedete s dětmi, připravte se na možné komplikace – děti bývají často nemocné, dokážete si poradit? Anebo cestovky nabízejí různé animační programy, kam můžete děti aspoň na chvíli „odložit“ a užívat si skutečnou dovolenou.
-
Když necestujete do exotických destinací
Samozřejmě, různí dobrodruzi pojedou bez cestovky i do exotiky a seženou si sami patřičná víza i očkování. Pro normální smrtelníky je lepší, když si cestu budou samostatně zařizovat po Evropě nebo do Severní Ameriky. V exotických destinacích totiž více než kde jinde platí, že se zvyšuje riziko různých exotických nemocí, také vás může překvapit jazyková bariéra, protože ne všechny národy se učí anglicky, problém vám může dělat i odlišné podnebí nebo různé jedovaté rostliny nebo nebezpeční živočichové.