Je mnoho důvodů, proč navštívit stát s nejnižším počtem obyvatel ze všech států v Americe. Jen zde můžete okusit kouzlo divoké přírody. Dříve země indiánských kmenů, dnes spíše kovbojů. Jednou z největších lákadel je Ďáblova věž. Čím vyniká a jak je to se vznikem tohoto monumentu? Je možné v tomto případě věřit legendám?
Kouzlo a krása nespoutané přírody
Stát Wyoming přitahuje návštěvníky z celého světa, neboť zde můžete okusit divokou přírodu. Země, která vás po příjezdu okamžitě pohltí. Wyoming z převážné části je rozprostřen v hornaté oblasti Skalnatých hor a díky nízkému zalidnění, jsou i vzdálenosti mezi obydlenými částmi velké. Díky tomu je možné si maximálně vychutnat krásu jezer, řek, rozlehlých lesů zcela sami, nikým a ničím nerušeni.
Geologický útvar vzbuzující rozporuplné emoce
Ďáblova věž, anglicky Devils Tower, je pozoruhodný skalní monument, který se tyčí do výšky 264 metrů a dosahuje nadmořské výšky 1559 metrů nad mořem. Ďáblova věž je jednou z dominant na kraji Bear Lodge Mountains a Black Hills ve Wyomingu. K tomuto geologickému útvaru, jenž budí pozornost vzhledem i původem, se váže hned několik pověstí. Pro původní obyvatele, tj. indiánské kmeny, byl uctíván coby posvátný.
Ďáblova věž je rozhodně nepřehlédnutelná a díky svému vzhledu v mnohých vyvolává smíšené emoce. Skalní útvar vypadá jako široký sloup či homole s useknutým vrškem. Někomu může připomínat mohutný stromový pařez. Průměr tohoto útvaru u úpatí činí neuvěřitelných 305 metrů. O vzniku Devils Tower se vyprávěly legendy už mezi místními indiánskými kmeny.
V současnosti je Ďáblova věž přírodní rezervací, vyhledávaným místem horolezců, umělců, neboť samotní malíři, spisovatelé, hudebníci sem jezdí čerpat inspiraci a ročně přiláká více jak tisíce turistů z celého světa. Atraktivní jsou i samotné výšlapy prostřednictvím zdejších stezek. Záleží na výběru, některé stezky vedou přes les a palouky v okolí přírodní památky. Pro horolezce je Ďáblova věž oblíbeným a vyhledávaným místem, neboť k vrcholu vede rovněž hned několik desítek lezeckých cest, od těch poměrně snadných až po ty s nejvyšší obtížností v rámci zdolání.
Vyřešena záhada ohledně vzniku?
Přestože se neví, jaký měla Ďáblova věž původní tvar a je možné se dočíst, že se stále vedou spory ohledně vzniku, tak pravda je taková, že záhadu původu objasnil dokonce český geolog. Máme být na co pyšní. Američtí geologové zastávali názor, že se jedná o podpovrchové těleso, tj. že hornina byla před miliony lety vytlačována směrem k povrchu, kde narazila na jinou a tvrdší horninu. Poté vychladla a následně ztvrdla, aby ji později odkryla eroze.
Český geolog, který demonstroval svůj výzkum prostřednictvím pokusů se sádrou, která znázorňovala vazké magma a hydraulického lisu, jenž vtlačoval sádru do vulkanického kráteru. Vzhledem k tomu, že má Ďáblova věž zřejmě nejdelší a nejširší vulkanické sloupy, stejné jako má i česká hora Bořeň, která se tyčí na okraji Českého středohoří nad městem Bílina. A právě svůj předpoklad podložil český geolog výzkumem hory Bořeň, která je velmi podobná Devils Tover v USA. Obě hory mají totožné to, že se skládají z vulkanické horniny fonolitu a jsou zhruba stejně velké.
Výsledky studie mladý český geolog Závada prezentoval i na zahraničních konferencí. Díky němu tak víme, že Ďáblova věž neboli tento impozantní geologický útvar vznikl cca před 50 miliony let. Je vulkanického původu a okolní prostor tvoří převážně usazené horniny, nejvíce se jedná o prachovce a železité pískovce. Rozpraskaný neboli zvrásněný povrch je následkem chladnutí a krystalizace lávy.
Jaká zajímavá legenda se vztahuje k věži?
Laiky i odborníky fascinuje vzhled Ďáblovy věže, na tom není nic podivuhodného a nechápavého. Pohled na věž pohltí každého návštěvníka. Nicméně podle staré indiánské pověsti mohou za zvrásněný povrch skalních stěn Ďáblovy věže medvědi. Ti se prý údajně snažili dostat na vrchol, kde se před nimi ukrylo sedm dívek. Dívky se modlily za svou záchranu a jejich modlitba byla vyslyšena, skála mohutněla a rostla do nebes, aby se medvědi k dívkám nemohli dostat. Jenže medvědi se nechtěli snadno vzdát a snažili se vyškrábat za dívkami, tím tak v povrchu zůstávaly po jejich stopách hluboké a silné rýhy, které jsou viditelné dodnes.