Chemnitz: Třetí největší město Saska je známé u nás pod českým názvem Saská Kamenice. Jaké pohnutky se nabízí k návštěvě? Kdo si zde přijde na své a co rozhodně neopomenout? Jak se město nazývalo dříve a jak vznikl jeho současný název?
Malebné město Chemnitz leží na úpatí Krušných hor a je součástí metropolitního území Saský trojúhelník. Z údolí řeky Chemnitz se rozrostlo přes pahorky na západní i východní straně. Počet obyvatel neustále stoupá. A právě město je pojmenováno po řece Chemnitz, jejíž český název je Kamenice.
Původní název města byl Jocus Kameniz, což je dochováno prostřednictvím první zmínky o městu pocházející z roku 1143, kdy král Konrád III. udělil tržní právo benediktinskému klášteru založenému okolo roku 1136, jenž podléhal výhradně králi. Z toho vyplývá, že záměrem krále bylo založit město. Nejedná se v tomto případě o zakládací listinu středověkého města. Plánovaně založené a králi bezprostředně podřízené město vzniklo s největší pravděpodobností až po roce 1180, o století později mělo i radní ústavu.
Excelující zdejší architektura
Zde doslova zaplesá nejedno srdce milovníka architektury, neboť se zde nabízí nádherná a impozantní kombinace tradice a moderny, která se ukazuje v interesantních protikladech v rámci městské výstavby. Samotné centrum města bylo nově navrženo mezinárodními renomovanými architekty, konkrétně se jedná o pány Helmut Jahn, Hans Kollhoff a Christoph Ingenhoven.
Pozoruhodná místa a památky v německém Chemnitzu
Impozantním historickou budovou je bezesporu Stará radnice neboli Altes Rathaus, která pochází z 15. století. Nepřehlédnutelnou dominantou radnice je Hoher Turm neboli Vysoká věž, která je dokonce ještě starší, neboť pochází z 12. století a právě po dostavení radnice se stala automaticky její součástí. Pokud vystoupáte na věž, tak se vám naskytne krásný výhled na celé město. Při vstupu do věže vás přivítá sám strážce, který takto vítá návštěvníky v rámci tradice v historickém úboru.
Za vidění stojí nejen výše zmíněná radniční věž, ale také Roter Turn neboli Červená věž, která byla postavena na konci 12. století a je považována za nejstarší dochovaný symbol města. Původně šlo o obytnou věž, záhy se stala součástí systému městského opevnění. Přívlastek červená získala díky původní barvě střešní krytiny a také zásluhou červených cihel, ze kterých bylo dostavěno patro v 16. století. Byly dokonce doby, kdy věž sloužila jako vězení. Červená věž utrpěla během války újmu, ale své náležité rekonstrukce se dočkala v letech 1957 až 1959.
Návštěva vodního zámku
Wasserschloss Klaffenbach, tento vodní zámek se nachází na okraji města. Upoutá svou bílou renesanční stavbou, jejíž vnější zdi se odrážejí ve vodách Würschnitz. Jde o působivou scenérii. Dokonalé propojení architektury s přírodou navozuje příjemnou harmonii. V komnatách zámku je možné se seznámit s regionálními i mezinárodními uměleckými řemesly. V areálu kromě hotelu, kde se můžete ubytovat, se nachází i golfové hřiště.
Muzea coby chlouba města
Chemnitz neboli česky Saská Kamenice se může pochlubit řadou muzeí. Ať už jde o průmyslové muzeum Sächsisches Industriemuseum. Především nadšenci techniky tu budou jak v ráji. V muzeu se můžete osobně seznámit s řadou průmyslových odvětví, která mají v Sasku věhlasnou tradici.
Pro ty, kdo se chtějí podrobněji seznámit s historií Saska, pak ať navštíví muzeum archeologie Staatliches Musem für Archäologie Chemnitz. Muzeum nabízí jedinečný pohled do minulosti, a když zmiňujeme do minulosti, tak věřte, že vás zdejší expozice zavedou do doby zhruba před 300 000 lety. Prostřednictvím muzea tak můžete putovat časem. Muzeum vyniká kvalitním zpracováním a disponuje řadou moderních technologií, díky kterým je návštěva nezapomenutelným zážitkem.
Do Chemnitzu za zvířaty
Pokud zavítáte do města s dětmi nebo patříte mezi milovníky zvířat a rádi navštěvujete zoologické zahrady, tak si nenechte ujít zdejší zoo. Zoologická zahrada to je podívaná a zároveň krásná procházka. Zoologická zahrada byla založena v roce 1964 a nachází se zde více jak 200 živočišných druhů, které jsou zastoupeny zhruba tisícovkou zvířat.
Nepřehlédnutelný památník Karla Marxe
Impozantní bronzová busta je druhou největší na světě. Busta Karla Marxe vážící 40 tun je vysoká 7,1 m, se žulovým podstavcem, který je součástí, je pak výška přes 13 m. Přestože se diskutovalo a uvažovalo o demolici či prodeji památníku v době po znovusjednocení Německa, nakonec si město Chemnitz tento památník ponechalo.
TIP: Objevte nový rozměr cestování s vestavbou do auta.