Ještě se tu nestihnete ani pořádně porozhlédnout a už se můžete rozhlížet z kamenných věží a vstřebávat krásu okolní krajiny. Český ráj je na zážitky opravdu bohatý. A právě proto jsme si dnes pro náš článek vybrali jen jeho vstupní část.
Nebudeme vás lákat na vzdálené památky, které se v rámci jednodenního výletu nedají stihnout ani omylem, ale naopak se podíváme na to, co na váš čeká, když si do Českého ráje jen tak trochu „odskočíte“ třeba z dovolené.
Do Českého ráje aneb hurá k moři
Moře v České republice? Každý přece dobře ví, že to prostě nejde. Tedy k moři v tom pravém slova smyslu. Ovšem pokud se přeneseme do minulosti, pak byl před více než 80 miliony let dnešní Český ráj členitým dnem mělkého moře, a to po miliony let. Po jeho ústupu pak přišla ke slovu eroze a díky ní se dnes můžeme obdivovat všem těm bizarním tvarům – od jeskyní až po skalní města. Takže s trochou představivosti to vlastně výlet k moři je.
Hruboskalsko a jeho tři stezky
Nemusíte se vydat ani nikam dál a přesto uvidíte z Českého ráje spoustu úžasných věcí. A kam vyrazit? Můžete si vybrat hned ze tří turistických tras.
Žlutá značka vás zavede mezi hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála.
Modrá stezka začíná v Lázních Sedmihorkách a vede k hradu Valdštejn.
Červená stezka (zvaná též Zlatá stezka Českého ráje) běží po hřebeni skal a provede vás všemi památkami Českého ráje. Celkem má 119 kilometrů, takže ji jen těžko projdete celou.
Už se nemůžete dočkat prvních dalekých rozhledů? Pak vás jako první určitě potěší Janova vyhlídka. Právě odtud můžete poprvé spatřit nádherné panorama Českého ráje v celé jeho kráse. Skalní věže se sice místy ztrácí mezi hustou zelení, ale to vlastně vůbec nevadí. A pokud máte opravdu bystré oko, všimnete si i malých kovových krabiček na jejich vrcholech. Ty slouží horolezcům k provedení zápisu o jejich prvním zdolání těch největších dominant Českého ráje.
Jakmile sejdete z vyhlídkového bodu, zjistíte, že se modrá stezka pomalu připojuje k červené, takže nebudete muset po nějakou dobu volit mezi různými cíli. Pokud hledáte vcelku pohodlnou a rovnou cestu, pak určitě pro začátek a rozehřátí zamiřte k hradu Valdštejn.
Valdštejn – památka ze 13. století
Jde o nejstarší hrad Českého ráje a jeden z nejstarších u nás. A jako druhý v ČR byl vůbec zpřístupněn veřejnosti. Stavba hradu se datuje kolem roku 1260, a inicioval ji Jaroslav z Hruštic, předek rodiny Valdštejnů. Ještě než vstoupíte dovnitř, přivítá vás zajímavý kamenný most s několika barokními sochami.
Navštívíte-li ho v létě, můžete se těšit na četné tématické prohlídky. Možná potkáte loupeživého rytíře nebo třeba samotného Albrechta z Valdštejna. Rozhodně tedy nečekejte nudný výklad. Na mnoho míst se dostanete i bez průvodce a zdarma – například ve sklepeních, na nádvoří nebo v tzv. biliárním sálu. Průvodce vás pak vezme do sálu klasicistního do dalších reprezentativních prostor. Hrad nabízí mimo jiné i okruh pro vozíčkáře nebo speciální dětské prohlídky.
Na Hrubou Skálu třeba i s kočárkem
Ale Valdštejn nemusí být jedinou zastávkou na vaší zajímavé cestě branou Českého ráje. Fragment slavné Zlaté stezky Českého ráje je mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála opravdu rovinatý, široký a plochý. Provede vás přes několik krásných vyhlídek, a navíc je stezka dokonale označena a není možné se zde ztratit. A je vhodná i pro rodiny s malými dětmi v kočárcích.
Pokud nemáte čas zastavovat se na všech vyhlídkách, pak doporučujeme alespoň dvě: vyhlídku U Lvíčka a vyhlídku U Kapely. Na obou najdete mapy s pečlivě vyznačenými body a názvy, které vám dovolí snadno identifikovat okolní skalní útvary. Další zajímavost, kterou nesmíte minout, je arboretum Bukovina. Projít jí musíte na každý pád, ovšem vyplatí se tu chvíli pobýt. Toto místo založil v roce 1860 Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu. I když zabírá plochu pouhých tří hektarů, můžete tu obdivovat třeba některé druhy severoamerických stromů i zajímavosti z české přírody. Je tu obvykle klid a ticho, takže si tu lze klidně rozložit třeba piknik.
Měli byste vědět: Arboretum Bukovina u Hrubé skály bývá na mapách někdy označováno také jako Arboretum Hrubá Skála.
Hrubá skála – podívat se můžete jen do hradní věže
Jde o středověký hrad ze 14. století a v současné době je přeměněn na hotel, lázně a restauraci. Interiéry nelze navštívit s výjimkou hradní věže, které však nabízí opravdu půvabné výhledy na Český ráj. Spíše slouží jako šikovná zastávka pro unavené poutníky. V restauraci totiž vaří opravdu dobře.
Zpoplatněn je už vstup na nádvoří, i když symbolickou částkou. Příliš toho tady však neuvidíte. To už stojí spíše za to vyšplhat na věž. Ovšem opět za vstupné. Uvidíte odtud hrad Trosky a spoustu dalších zajímavostí, a navíc odtud pořídíte na úplně typické fotografie. Takže pokud hledáte něco zajímavého do alba, pak se vám výstup sem určitě vyplatí.
Věděli jste, že: zámek Hrubá Skála si zahrál i v několika českých pohádkách? Tou nejznámější je asi Princ Bajaja.
Kolik zaplatíte za vstup do brány Českého ráje?
Samotná návštěva rezervace návštěva přírodní rezervace Hruboskalsko je zdarma, ovšem při vstupu do hradů budete rozhodně potřebovat vstupenku.
Hrad Valdštejn
Vstupenka s průvodcem pro dospělé vás vyjde na 80 Kč.
Děti a studenti zaplatí 60 Kč.
Děti do šesti let (tzn. 0-5 let) mají vstup zdarma. A za rodinné vstupné zaplatíte 220 Kč.
Zámek Hrubá Skála
Vstupenka na nádvoří zámku vás vyjde na 20 Kč na osobu.
Za vstup do hradní věže pak zaplatíte 50 Kč.