Poprvé se o tomto klenotu českých měst zmínila německá báseň z roku 1240, jeho historie však zcela jistě sahá do minulosti mnohem dál. Český Krumlov může svým návštěvníkům nabídnout mnoho zajímavostí.
Najdete ho na jihu ČR. Rozkládá se v údolí řeky Vltava na úpatí Chráněné krajinné oblasti Blanský les a v roce 1992 byl zapsán do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Jeho symbolem je zámecká věž, vypínající se 86 metrů nad městem.
Zámek Český Krumlov nabídne malebné interiéry i úchvatné zahrady
Jeho význam co do architektonické úrovně a kulturní tradice dalece přesahuje hranice naší republiky. Bývá považován za jednu z nejvýznamnější památek středověké Evropy! Navíc jde o druhý největší zámecky areál v ČR, svou rozlohou ho překonává pouze Pražský hrad (mimochodem největší souvislý hradní komplex na světě).
Vstup do zahrad je zdarma, takže můžete svou prohlídku začít v nádherné barokní zahradě ze 17. století (pečlivě udržované a nabízející doslova pastvu pro oči) a volným krokem dojít třeba až k zámecké věži. Komplex je opravdu velký, takže neváhejte nabrat síly třeba při posezení u zámeckého jezírka. Nejstarší části zahrady byly založeny ve druhé polovině 16. století a celkem se může chlubit 700 metry délky a rozlohou 10 ha. Je rozdělena do dvou částí. Anglická část vás potěší barokním letohrádkem Belárie a světoznámým otáčivým hledištěm (jedno z mála dochovaných barokních divadel světa, postavené v roce 1681), francouzská zase Kaskádovou fontánou.
Volný vstup je až na nádvoří zámku. Pokud si chcete prohlédnout jeho nádherné interiéry, můžete volit ze dvou různě dlouhých a bohatých okruhů. Nechybí ani možnost vystoupat na zámeckou věž. Čeká vás sice rovných 162 schodů, ale výhled na celé město pod vámi rozhodně stojí za to. Nakonec se můžete posilnit v zámecké restauraci. Ceny jsou sice trošku vyšší, ale vaří tu opravdu dobře. Ale pozor. V sezóně během hlavního obědového času tu místo nejspíš nenajdete. Dobrým tipem je větší svačina na cestu a odložení oběda až na poněkud klidnější dobu.
Vnitřní město a Latrán
Vnitřní město poznáte snadno – tvoří ho přiléhající část s Ostrovem, zcela obklopená meandrem řeky Vltavy. Přirozené spojení se souší nemá, starají se o něj tři mosty a jedna lávka. Obdivovat se můžete zejména množství zachovalých historických městských domů v renesančním a gotickém stylu, byť se s trochou hledání dají najít i domy barokní.
Za shlédnutí rozhodně stojí:
- renesanční radnice ze druhé poloviny 16. století
- kašna s morovým sloupem
- gotický trojlodní kostel sv. Víta , pocházející z let 1408–1439
- Krčínův dům s renesanční fasádou ze 16. století
- pozdně gotický dům Kaplanka s raně renesančními prvky
- Vlašský dvůr, původně gotická stavba, dodatečně opatřená renesanční výzdobou a fasádou
- Jezuitská kolej
Latrán je další historickou čtvrtí Českého Krumlova, byť původně šlo o samostatné město. S Vnitřním městem ho spojuje dřevěný Lazebnický most. Právě tady bylo archeologickými průzkumy doloženo nejstarší osídlení oblasti, a to z 5. tisíciletí před naším letopočtem. Nejvíce zde návštěvníky upoutá Kostel sv. Jošta – původně gotická stavba s renesanční přestavbou a následným barokizováním. Od 20. století je využíván jako obytný dům a hostí mimo jiné Muzeum marionet.
I Minoritský klášter už dnes svému účelu neslouží. Toto unikátní trojklášteří bylo založeno ve 14. století a později několikrát renovováno. Dnes zde najdeme kulturně – vzdělávací centrum s expozicemi pivovarnictví, klášterního života i unikátním řemeslnými dílnami, v nichž si návštěvníci mohou vyrobit například vlastní knihu či kovářský nebo sklářský předmět. A nesmíme zapomenout ani na Zámecký pivovar (dříve Schwarzenberský pivovar, dnes po novému Pivovar Eggenberg) nebo unikátní a majestátní Budějovickou bránu. Ta se jako jediná dochovala z původního historického opevnění a není bez zajímavosti, že ji nechal postavit slavný Petr Vok z Rožmberka.
Zpříjemněte si den plavbou po Vltavě
V souvislosti s Českým Krumlovem se na toto lákadlo často zapomíná, a přitom je to škoda. Stačí si půjčit loďky nebo se nechat svézt a můžete si prohlédnout tento unikátní středověký skvost ze zcela jiné perspektivy. Ale dejte pozor, proud řeky bývá místy dost silný, takže patříte-li mezi úplné začátečníky, dejte raději přednost hromadným akcím.
Co vidět v nejbližším okolí
Vydáte-li se z Českého Krumlova po zelené nebo modré značce, dojdete až na Kleť – nejvyšší horu Blanského lesa. Na jejím vrcholu stojí Josefova věž, která opět nese jedno prvenství – jde o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách, dostavěnou v roce 1825. Pěšky jde asi o dvanáctikilometrovou procházku, čas vám však může ušetřit lanovka vedoucí z vesničky Krasetín, kam se z Krumlova dostanete autem za pár minut.
Schwarzenberská cesta je zase určitě zejména milovníkům cykloturistiky, můžete ji však zdolat i pěšky. Za shlédnutí stojí zejména Schwarzenberský plavební kanál, sloužící dříve k plavení dřeva ze Šumavy do Dunaje. Příroda v okolí je nádherná a rozhodně tu najdete i spoustu vhodných míst třeba pro piknik.
A pokud to s relaxací myslíte opravdu vážně a zároveň máte chuť na nějaké ty vodní sporty, vydejte se k blízké přehradě Lipno. Toto Šumavské moře vás potěší třeba možností vyjížďky na plachetnici, vodními lyžemi či zorbingem. V okolí najdete i vhodné ubytování nebo restaurace s pestrým menu, které ke každé správné dovolené rozhodně patří.