Borobudur: Skvostný monument, který doslova očaruje svou krásou. Místo, které je interesantní pro vyznavače buddhismu. Kolosální stavba, která se tyčí k nebi, je unikátní v mnoha směrech. Kam je třeba se vydat, abyste toto jedinečné dílo mohli spatřit na vlastní oči?
Jedna z nejúžasnějších památek
Borobudur, tak zní jméno této kolosální stavby, která se nachází v Indonésii, ve střední Jávě u města Yogyakarta, zhruba 500 km východně od hlavního města Jakarta. Jedna z nejzajímavějších a nejpozoruhodnějších buddhistických památek vzhlíží k nebi z malého kopce nacházejícího se uprostřed rýžových polí pláně Kedu. Místo, které nelze při návštěvě Indonésie opomenout. Objekt, kvůli kterému stojí za to naplánovat si cestu do této destinace.
Borobudur je největším chrámovým komplexem v Indonésii, který láká k návštěvě nejen věřící, ale právě svou impozantní stavbou doslova ohromuje i běžné návštěvníky. Tato význačná buddhistická památka si v minulosti prožila své, neboť byla zasypána popelem, zasažena bleskem i terčem bombového útoku a přesto stále stojí. Věřme, že bude odolávat veškerým případným nástrahám i nadále.
Chrámový komplex nemající obdoby
Historikové odhadují, že tato majestátní stavba byla postavena mezi lety 750 až 850 našeho letopočtu. Kolosální komplex nechali postavit vládci dynastie Sailendra. Více informací ovšem není známo. Předpokládá se, že na stavbu bylo třeba zajistit značné množství pracovní síly, tj. dělníků, kteří nalámali, přepravili a opravili okolo 60 000 m² kamene, ze kterých je Borobudur postaven a je zasvěcen zakladateli buddhismu – Buddhovi Gautamovi, vlastním jménem Siddhártha Gautama.
Na základě doložených historických pramenů se ví, že v roce 1006 byla oblast střední Jávy zničena sopečnou explozí. Výbuch poškodil i borobudurské chrámy, kdy se tak královský dvůr přemístil směrem na východ. Okolo 14. století byly chrámy definitivně opuštěny obyvateli, neboť došlo i k úpadku jak hinduistických, tak i buddhistických království. Chrámový komplex byl zasypán popelem coby ochrana před vandalskými nájezdy.
Znovu objeven byl až roku 1814 a to sirem Thomasem Stamfordem Rafflesem, který v té době byl britským místodržícím na Jávě. Od svého znovuobjevení prošel chrámový komplex hned několika rekonstrukcemi. Nejrozsáhlejší rekonstrukce probíhala v letech 1975 až 1982, kdy byl komplex rozebrán přibližně na 2 miliony kamenných bloků a poté opět sestaven dohromady. V roce 1985 se stal terčem teroristického útoku, kdy došlo ke zničení mnoha soch.
Archeologové a vědci nejsou schopni se shodnout na původu jména této památky. Neví se, zda název Borobudur je původní či se památka jmenovala jinak. Řada z nich se domnívá, že jméno je odvozeno ze sanskrtského Vihara Buddha Ur, což je možné přeložit jako „buddhistický chrám na hoře“.
Monument skládající se ze 6 čtvercových teras
Chrámový komplex tvoří 6 čtvercových teras, na kterých se nachází další 3 kruhové terasy. Ty jsou zdobeny více jak 2600 reliéfními panely a 504 sochami Buddhy. Hlavní stupa je vyrobena z kamene a dosahuje výšky 36 m rozkládající se na základně 123 m². Architektura Borobuduru je opravdu jedinečná a jedná se svým způsobem o takový malý zázrak. Při stavbě nebyla použita malta a stavitelé chrámový komplex postavily pouze pomocí kamenných bloků. Jeho konstrukce je jako dílky z lega držící pohromadě bez lepidla.
Při pohledu ze shora chrám tvoří tvar buddhistické mandaly představující v buddhismu kosmos a povahu mysli, buddhistické vnímání vesmíru coby celku. Roku 1991 byl Borobudur zapsán na seznam UNESCA.