Dalším státem vzniklým z bývalého Sovětského svazu je Bělorusko. I Bělorusko si prošlo mnoha historickými zvraty a patřilo v historii nejprve pod Kyjevskou Rus, pak do Polsko-litevské unie a nakonec do ruského impéria včetně SSSR. A víte, že je to poslední stát v Evropě, kde je vykonáván trest smrti? Tak zkuste nespáchat žádný trestný čin na jeho území 🙂
Základní informace
Rozloha Běloruska je 207 595 km2. Počtem obyvatel se blíží naší republice – v současné době je to 9,5 milionu. Hustota zalidnění je 46 obyv./km2. Oficiálními jazyky jsou běloruština a ruština. Národnostní složení čítá Bělorusy, Rusy, Poláky a Ukrajince. Z náboženství je nejvíce zastoupeno pravoslaví a římští katolíci. Měnou je běloruský rubl, země není členem EU.
Minsk
Hlavním městem Běloruska je Minsk. Je zároveň i největším městem Běloruska. Je také dopravním uzlem pro východní Evropu, protože právě přes Minsk vede železniční trať ze západu na východ (Berlín – Moskva) i ze severu na jih (Riga – Kyjev). Město má rozvinutou městskou hromadnou dopravu včetně metra. Minsk můžeme směle označit i za univerzitní město, protože se zde nachází 12 univerzit (například Běloruská státní univerzita, Běloruská státní technická univerzita). Památek najdete také mnoho, například z kostelů je moc hezký barokní chrám Panny Marie. Vítězné náměstí v centru Minsku s obeliskem se začalo stavět ve 30. letech 20. století a vynikne zejména osvícené v noci. Potrpíte-li si na moderní architekturu, běžte se podívat na budovy Národní knihovny, která se dostavěla v roce 2006, sestává z několika geometrických tvarů a má vstup ve formě obrazovky, která vysílá po celou noc. Pro sportovní fanoušky je nezbytností zhlédnout Minsk-Arénu, která je jedna z největších v Evropě a také nejmodernějších.
Grodno
U měst ještě zůstaneme. Grodno je totiž město, které si zachovává svou historickou tvář do dnešních dnů. Dominantou města je Báthoryho zámek, který byl původně postaven v 11. století, ale pak renesančně přestavěn. Byl významnou budovou, protože v něm zasedal Sejm, dnes se v něm nachází muzeum. Krásná je římskokatolická katedrála sv. Františka Xaverského a synagoga. TIP: Grodno můžete navštívit, i pokud budete na návštěvě v Litvě, protože je velmi blízko litevských hranic.
Brest
Blízko při hranicích s Polskem zase leží Brest. Z historie je znám také pod pojmenováním Brest Litevský (pozůstatek z dob, kdy byl součástí Polsko-litevské unie). Stejně jako je Minsk dopravním uzlem mezi západem a východem i severem a jihem, Brest je zase uzlem mezi střední a východní Evropou. Nejvýznamnější památkou je Brestská pevnost, která byla již součástí středověkého opevnění, ale významnou roli sehrála zejména za 2. světové války, kdy se stala symbolem odporu proti nacistům v rámci Velké vlastenecké války. Pevnost nepřehlédnete, protože je postavena z červených cihel.
Do Brestu se vypravte v létě, je tu velmi příjemné počasí. A v létě se také nejlépe vyráží do Bělověžského pralesa (viz dále), pro nějž je Brest výborným výchozím bodem.
Bělověžský prales
Tento nádherný národní přírodní park se nachází na hranicích s Polskem a částečně do Polska zasahuje. Nalézá se na Seznamu dědictví UNESCO. 96 % pralesa pokrývají lesy, ze stromů jsou zde například smrk, borovice, olše, bříza, dub. A pozor – v centrální části pralesa jsou stromy staré 130 let. Z asi 1000 druhů rostlin je 660 původních a ostatní zavlečené činností člověka. Spatřit můžete vstavače, šáchory, hvozdíky, divoké růže, hluchavky a další. Z fauny můžete obdivovat zubra evropského, ale také tarpana lesního, což je zpětným křížením znovuobjevený divoký kůň. Dalších 58 druhů savců, nespočet ptáků a hmyzu na vás čeká, pokud se vydáte na dobrodružnou cestu po tomto pralese.
Jezero Narač
I vodní plochy jsou v Bělorusku často navštěvované a využívané. Hojně navštěvované turisty domácími i zahraničními je i největší jezero Narač. Nachází se v Minské oblasti. V jezeře žije asi 25 druhů ryb (okoun, lín, štika aj.), takže na své si přijdou i rybáři.
Asvějské jezero
Druhým největším jezerem je Asvějské jezero. Není úplně vhodné ke koupání, protože na jeho dně je jíl a v okolí mnoho sapropelu (organického bahna), ale zato tu můžete vidět mnoho ryb, vodních ptáků (labuť, racek), i vodních savců, jako je bobr evropský a ondatra.
Dudutki
Jestli je v Bělorusku něco, kde na vás dýchne tradiční historický duch, pak je to skanzen řemesel Dudutki. Leží asi 40 km od Minsku a najdete tu všechna tradiční běloruská řemesla, jako třeba pálení vodky z brambor, pletení ozdob ze slámy, včelařství nebo výroba různých nástrojů. Většinu řemesel si můžete i sami vyzkoušet (za poplatek) a vyrobený suvenýr odvézt domů. Taková vlastnoručně vypálená vodka bude skvělým dárkem pro vaše blízké.